Droggal vagy nlkle???
2006.02.24. 14:12
zeneforum.hu interj Lukccsal
Szerencsre annl tbb eszem van, hogy olyan dolgokat csinljak, ami miatt prul jrhatok. Voltak drogos lmnyeim, ezt nem hiszem, hogy klnsebben titkolnom kellene, hiszen a Tankcsapda szvegek egy rsze utal r. Az let minden terletn szeretek a sajt brmn megtapasztalni egyes dolgokat. Mg akkor is, ha azok negatvak; hogy tudjam, hogy mirt ne csinljam ksbb. – gy hrlik, nagy akaraterd van, ers dohnyos ltedre simn leszoktl. – Volt, hogy napi kt doboz cigit elszvtam, de ma mr egyltaln nem dohnyzom. A kett kztt persze el kellett telnie nhny vnek, s r kellett jnnm, hogy nincs rtelme. A drogokkal is hasonlkpp lltam, mint a dohnyzssal Amg lmnyt s kalandot jelentettek, nem mondtam nemet, ha megknltak, de egy id utn rjttem, hogy nem okoz mr rmet, nem ad semmi pluszt, nincs rtelme. s aminek nincs rtelme, azt nem is csinlom, ez ilyen egyszer.
– Tallkozol a koncerteken a droggal? – A rockzene kznsgre nem jellemz a kbtszter-fogyaszts, inkbb a srzs-borozs, ami ellen – sszer hatron bell – senkinek nem lehet kifogsa. Rockzenei krkben divatos dolog arrl beszlni, hogy kinek hny bartja halt meg tladagolsban, de hla Istennek engem ez idig elkerlt, s remlem, hogy el is fog. Tgabb ismeretsgi krmben azonban sok emberrel tallkozom, akik az letk kiltstalannak tetsz szituciit droggal vagy alkohollal igyekeznek feloldani, s azt hiszem, ez hossz tvon semmikppen nem jelent megoldst. A normlisan gondolkod emberek trsadalmban a nem normlisak, ha akarjk, mindenkppen megtalljk az utat a drogokhoz. Akiknek viszont csak egy kicsivel is tbb eszk van, azok idejben t kell, hogy lssk, hogy a klnbz szerek mirt vezetnek zskutcba.
– Mit gondolsz a hazai drogpolitikrl? – Nem felttlenl az asztalra csaps drogpolitika, s nem is a legalizls lenne a megolds. Kell, hogy legyen arany kzpt. Ha mr valaki fgg, akkor mindenkppen kezelsre szorul – persze, csak ha is ezt akarja. Nagyon sok drogfgg lusta brmit is tenni azrt, hogy kigygyuljon a betegsgbl, de ez ms esetben is gy van: ha a beteg nem akarja a gygyulst, az orvos a lelkt kiteheti, az sszes gygyszert felrhatja, nem jutnak elbbre. Azokat viszont, akik valban ki akarnak keveredni ebbl a helyzetbl, nagyobb erklcsi s anyagi tmogatsban kellene rszesteni.
A legnagyobb csbt er mindig is a tiltott gymlcs zamata. Egy lzad korban lv, 14-16 ves ember szmra, az rszletes indokls nlkli tilts mindig oda vezet, hogy azt felttelezi, hogy ez valami nagyon j dolog lehet, s ki akarja prblni. Ha a hatsos prevenci eredmnyekpp az emberek tisztban lennnek azzal, hogy melyik drog micsoda, milyen a hatsa, s hogy hogyan is vezet abba a bizonyos zskutcba, biztos vagyok benne, hogy sokkal kevesebben kezdennek bele. A flrevezets vagy a nem tjkoztats hossz tvon sokkal tbb krt csinl, mint az szinte, egyenes beszd.
|